Nejen v centru, ale také na okraji Prahy vyhledávají kulinářské zážitky milovníci dobrého jídla. Podniky, které vaří z kvalitních surovin a nabízejí posezení ve stylovém interiéru, si svou pověst získávají díky kvalitnímu servisu a originální nabídce.
"Mám tady skvělé zázemí, které bych ´v Praze´ mohl mít pouze v pětihvězdičkovém hotelu. Výborné prostory pro přípravu a skladování pokrmů i komfort personálu," řekl ČTK o své restauraci Prosecco šéfkuchař Dušan Jakubec. Bývalý kapitán národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR se do panelákové čtvrti na Proseku přesunul z luxusní restaurace Flambée Praha na Starém Městě. Změnit místo působení se prý rozhodl mimo jiné kvůli současné krizi. "Bohatá klientela nejezdila, kurz koruny šel nahoru a restaurace v centru nebyly příliš výnosné," vysvětlil.
Práci v novém komplexu administrativních budov prý považuje za výzvu. "Nemám tady turisty. Nakrmit sídliště a lidi z vesnic v okolí je však daleko složitější. Když se mi nebudou vracet, nebudu to moci provozovat. Stavím na klientele, která tady je," uvedl. Upozornil zároveň, že dobrá gastronomie je stále přitažlivější pro české zákazníky. "Spousta lidí se vyzná a je to pro ně únik z denního stereotypu. Jdou si užít dobré jídlo, ale nechtějí za něj utrácet tisíce," dodal.
V moderním designovém interiéru Jakubec nabízí zejména italskou kuchyni ozvláštněnou pokrmy, které se prý zamlouvaly tamní šlechtě už v 16. století. Zájemci si mohou vybrat z lehkých salátů, různých druhů pizzy, domácích těstovin, pokrmů z mořských ryb a plodů, ale také masných specialit. Pečený mořský vlk s krémem z červených paprik přijde na zhruba 350 korun, slepičí vývar s masem, domácím nudlemi, zeleninou a lanýži je za 85 korun, saláty v ceně do 200 korun. Nechybí ani česká klasika, kterou restaurace má v nedělní nabídce.
"Majitel restaurace musí vědět, zda chce nabízet gastronomii pro náročnou klientelu, nebo zda chce pracovat pro ´širokou veřejnost´. Je výzva dělat dobrou kuchyň pro širokou veřejnost. Chtěl jsem nabídnout rozumnou kvalitu za rozumnou cenu," uvedl Jakubec. Podle něj lidé, kteří vyhledávají restauraci na sídlišti, mají různé nároky. "Někdo si chce užít krásný večer. Máme denní nabídku jídel z dražších surovin. Měli jsme obrovského 25kilogramového halibuta, liškový víkend a připravujeme ochutnávkové menu. Kdo je náročnější, umí si najít to svoje," uvedl.
Aby ušetřil náklady, otevřel Jakubec vedle restaurace také jídelnu, kterou využívají především zaměstnanci kanceláři, jež se v budově nacházejí. Moderní prostředí s kvalitní nabídkou hotových pokrmů však prý láká také obyvatele sídliště. "Nemusel jsem stavět dvě kuchyně, dvoje skladovací zázemí, dva provozy. Spojil jsem příjemné s užitečným," uvedl Jakubec.
Podle majitele prestižního hotelu Diana Miroslava Kuchaře lokalita není zásadní pro úspěšný provoz gastronomického zařízení. "Centrum Prahy je turistický ´skanzen´, kde se daří i špatné gastronomii. Má výhodu v tom, že jsou tam tisíce lidí, kteří se potřebují najíst a napít," řekl ČTK.
Jeho restauraci v Kyjích doporučuje milovníkům dobrého jídla mimo jiné gastronomický průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant. Upozorňuje, že je tam téměř vždy plno a nutná je rezervace. Specialitou šéfkuchaře je vývar z jelena a křepelek, nebo Halí-belí kachna v zelí. Svéráznou atrakcí podniku je pak mimo jiné to, že se šéfkuchař jmenuje Kuchař.
"Lukrativní místo je, když je restaurace dobře přístupná a když tam není nával. Provozovatel si také může dovolit lepší suroviny díky tomu, že neplatí horentní sumu za nájem," uvedl Kuchař. Podle něj spousta lidí, kteří si potrpí na dobré jídlo, vyhledává raději komorní, rodinné podniky. V Česku je jich však prý málo.
Kuchař tvrdí, že lidé jsou ochotni utrácet obrovské částky "za gastronomické hrůzy". Mnozí se zároveň dobře nají i ve fast foodu. "Lidé vyhledávají velké hotely s jejich kuchyní, protože očekávají záruku kvality. Pokud jde o gastronomii, často tápou. Podle nápisu na budově nepoznají, zda jde o dobrou restauraci. Pak se chovají racionálně a jdou do McDonald´s. Tam je jistota," vysvětlil.
Svou nabídku Kuchař za 17 let působení prý nemusel příliš měnit. Zaměřuje na lahůdky ze zvěřiny, mořských i sladkovodních ryb i českou tradiční kuchyni. Pokrmy z hlavního chodu přijdou na 250 až 800 korun. Většinu návštěvníků restaurace tvoří hoteloví hosté, mezi nimiž jsou zejména zaměstnanci zahraničních firem. Čeští hosté jsou pak mnohdy labužníci, kteří restauraci vyhledávají pro její pověst.