Zhruba 300 českých pacientů dostalo při úplné náhradě kyčelního kloubu implantát, který má menší životnost a můžou se z něj uvolňovat těžké kovy.

Implantát vyráběla společnost Depuy, dceřiná firma koncernu Johnson & Johnson, která na problém sama upozornila. Informovala o tom v sobotu večer Česká televize.

"Zjistilo se to, že někteří lidé s těmito implantáty mají určité zdravotní problémy, které vyžadují další léčbu," řekl televizi mluvčí VZP Jiří Rod. Uvedené implantáty vydrží kvůli většímu tření zhruba pět let, což je polovina běžné doby. Navíc se z nich uvolňují těžké kovy, například kobalt.

V Česku implantáty používalo zhruba 20 zdravotnických zařízení. Pojišťovny teď obesílají jejich pacienty, které nyní čekají krevní testy a častější kontroly. Operace na výměnu se zatím neplánují, podle lékařů nejsou nutné.

"Zatím žádná panika nehrozí, všichni pacienti, které my sledujeme, jsou v pořádku a žádné problémy nemají," řekl ČT předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Tomáš Trč.

Výrobce slibuje, že všechny náklady spojené s vyšetřením i případnou operaci uhradí. "Proces úhrady nákladů již úspěšně probíhá, a to včetně plateb nákladů na testování a léčbu, osobních výdajů samotných pacientů a výdajů spojených s reoperacemi a ušlým ziskem pacientů," sdělila ČT firma.