Úhradová vyhláška na příští rok zachovává rozsah péče na úrovni loňska, nemocnicím přidá v průměru až tři procenta. Platy stoupnou o 6,25 procenta.

"Porostou platy všech pracovníků nemocnic," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP09), který dokončenou vyhlášku odešle k připomínkám. Podle něj se zdravotní pojištění dostává z propadu.

Zdravotní systém má mít v příštím roce k dispozici 226 miliard korun. Systém podle něj ovlivní zvýšení DPH i mezd. Ministerstvo chce v příštím roce preferovat nemocniční péči, to znamená, že nemocnice dostanou 102 až 103 procent.

"Úhradová vyhláška je velkým úspěchem všech, kteří se podíleli na legislativních i úsporných opatřeních v letošním roce. Bez nich by takový objem finančních prostředků v žádném případě nebyl možný," řekl ministr.

Ministerstvo je podle něj ochotno ještě s plátci i poskytovateli o některých parametrických detailech na rok 2012 jednat, aby výsledný text co nejvíce zohledňoval potřeby pacientů, ale zároveň respektoval makroekonomický vývoj ČR i EU.

Klaus podepsal první díl zdravotnické reformy. Nadstandard i dražší pobyt v nemocnici - čtěte ZDE

"Právě snaha nepřivést systém veřejného zdravotního pojištění do platebních problémů byla základním principem, jímž se ministerstvo řídilo," dodal. I kvůli tomu podle ministra nadále platí stop stav, co se týče investic do nových přístrojů, staveb i masivnějšího rozvoje medicíny.

Nemocnice dostanou peníze podle systému plateb za diagnózu DRG za tři čtvrtiny poskytované péče. Postupně se sjednotí úhrada v tomto systému pro všechny nemocnice. Nemocnice, o které budou mít pacienti zájem, budou mít i víc peněz. Nemocnice, o které zájem bude menší, mohou se přeorientovat například na dlouhodobou péči.

Ministr zdravotnictví Heger skončil v nemocnici. Jako pacient - čtěte ZDE

Ambulantní péče bude přísně zastropována na úrovni výdajů roku 2010, laboratořím se platby sníží.

Bude-li nárůst výběru zdravotního pojištění nižší než očekávané jedno procento, vydá ministerstvo v pololetí přísnější variantu vyhlášky. Jednoprocentní nárůst výběru by ale měl zajistit slíbený nárůst platů v nemocnicích.

Podle lékařských odborů bude jasno o skutečném navýšení platů až při letnové výplatě v únoru. Přitvrzení akcí, které by ministrovi připomněly jeho platové sliby, nebude podle odborářů dřív než po Novém roce.

Tříprocentní nárůst peněz nemocnicím podle dnešního prohlášení Asociace českých a moravských nemocnic nestačí. Co dostanou navíc, vezmou jim prý inflace a nárůst DPH.