Většina veřejnosti podle průzkumů lékaře v jejich boji za lepší pracovní podmínky nepodporuje. A i část těch, co jim fandili, už poslední dobou nechápe, o co vlastně lékařům jde.

Větší sympatie by lékaři asi hned od začátku získali jen tím, kdyby do svého čela pro akci Děkujeme, odcházíme vybrali mediálně přitažlivé lidi. Tím šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel při vší úctě není.

Spolu s ním sice do kampaně šli mladí lékaři Peter Igaz nebo Pavel Vávra, ti se ale z celostátních médií postupně vytratili a na očích zůstal hlavně Engel.

"O obměně vyjednávacího týmu jsme neuvažovali," řekl HN Miloš Voleman z vedení LOK. "Děláme to kvůli zásadám, takhle jsme nikdy neuvažovali," dodává na výtku, jestli si pro mediální kampaň neměli zvolit kromě silného cíle také mediálně zdatné zástupce.

"V tomhle jsme amatéři, učíme se za pochodu, i když agentura nám řekla, jak v médiích vystupovat," popisuje Voleman.

Nebyl to ale jen idealismus vedení LOK, který udělal pro veřejnost celou akci trochu nesrozumitelnou. Výrazně se na tom podílel management nemocnic, když lékařům různými způsoby zakazoval mluvit přímo do médií.

Všechny informace jen přes tiskovou mluvčí musí jít například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady nebo Na Bulovce. Tamní lékaři třeba nesmějí novinářům říct, která oddělení by od března přestala fungovat. A ti se přes mluvčího dozvědí jen to, že zatím není nic jasné.

Aby lékaři mluvili o tom, co se v jejich nemocnicích děje, nechtějí ani pražská gynekologicko-porodnická klinika U Apolináře nebo krajská Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem.

Není pak divu, že lze veřejnosti tvrdit, že problém mají jen pan Engel a Milan Kubek, prezident České lékařské komory.