Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nebude uzavírat nové smlouvy s lékaři, kteří v rámci odborové akce Děkujeme, odcházíme dají výpověď v nemocnicích. ČTK to v úterý řekl předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) po schůzce s ředitelem VZP Pavlem Horákem. Horák podle něj vydal příkaz, v němž určil, že zdravotně-pojistný plán pojišťovny nepotřebuje nové kapacity.

"Takže přeloženo do češtiny: Pokud snad někdo spoléhal na to, že dá výpověď a odejde z nemocnice a automaticky si vyřídí novou smlouvu s VZP, tak - jak já jsem dnes vyrozumněl z naší debaty - VZP nic takového nechystá," řekl ČTK Hašek.

Horák už v prosinci prohlásil, že podle něj není důvod rozšiřovat ambulantní síť v ČR. Naopak je prý třeba upravit síť nemocniční, to znamená přizpůsobit nemocnice strukturou a počtem lůžek potřebám spádového území. Ředitel VZP míní, že je potřeba zabránit tomu, aby si nemocnice navzájem konkurovaly nákupem drahých zařízení, která stejně nevyužijí a nemají na ně personál.

Ředitel největší zdravotní pojišťovny v zemi a šéf Asociace krajů v úterý hovořili také o úhradách za zdravotní péči. VZP na ni totiž poskytuje zálohy a tak bude mít případný výpadek, omezení činnosti oddělení či jejich úplné uzavření dopad na finanční situaci nemocnic nejpozději další měsíc.

"Já jsem informoval pana ředitele o debatě hejtmanů s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem, který nás ujistil, že pak v celkovém vypořádání by tato sitauce neměla mít negativní dopad na financování regionálních nemocnic," řekl ČTK Hašek.

Za zajištění péče odpovídá pojišťovna

S ředitelem Horákem probírali i způsob, jak pojištěnce VZP informovat o podobě poskytování akutní zdravotní péče po 1. březnu, kdy odchodem z nemocnic hrozí tisíce lékařů. Podle zákona totiž odpovědnost za zajištění péče pojištěnců nese vždy jejich zdravotní pojišťovna. "Budeme se průběžně informovat za jednotlivé kraje, protože v každém kraji bude ta situace poněkud jiná, bude platit jiné číslo lékařů, kteří dali výpověď a setrvají na ní," podotkl Hašek.

Kraje nyní připravují krizové plány pro jednotlivé nemocnice. Příští týden by se měla ve sněmovně odehrát schůzka zástupců jednotlivých krajů s ministry zdravotnictví, obrany a vnitra. Hašek loni žádal, aby se složitou situací ve zdravotnictví zabývala buď přímo Bezpečnostní rada státu nebo radou vytvořená pracovní skupina. O schůzce hovořil v pondělí i ministr vnitra Radek John.

Ministr zdravotnictví Heger by měl ve středu vládu informovat o situaci v krajích a počtech výpovědí lékařů. Z nemocnic chce ke konci února kvůli nespokojenosti s výší platu odejít zhruba 3800 lékařů. Odboráři už varovali, že hrozí zhoršení kvality a dostupnosti péče. Pokud by doktoři své výpovědi nestáhli, mohla by se některá nemocniční oddělení zavřít a nebylo by možné akutní pomoc zajistit. Kritická je situace na Vysočině.