K protestnímu odchodu ze semináře o požadavcích nespokojených lékařů v úterý přiměl iniciátory akce Děkujeme, odcházíme předseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS). Zasloužil se o to svou kritikou Lékařského odborového klubu i vedení České lékařské komory (ČLK). Šťastný na semináři konaném v Senátu označil odborový klub za "kolektivistickou organizaci levicového typu".

Vedení ČLK pak dostalo podle poslance tuto stavovskou komoru na scestí, neboť ji přeměnilo v nátlakovou organizaci současné opozice. Zhruba polovina účastníků semináře na jeho slova reagovala protestním opuštěním jinak zcela zaplněného jednacího sálu Senátu.

Šťastný byl kromě ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) jediným pozvaným řečníkem z řad vládní koalice. Také on sice uznal nedostatečnost finančního ohodnocení lékařů, cesta k jeho zlepšení však podle něj vede přes reformu zdravotnictví, ne přes nátlakové a populistické akce typu výzvy Děkujeme, odcházíme, kterým žádná vláda nemůže ustoupit. Končící lékaři podle něj podáváním hromadných výpovědí ukázali, že nevěří sami sobě a svým dovednostem uplatnit se sami. Podle Šťastného je to projev krize osobní odpovědnosti za vlastní život.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek požádal o to, aby se zástupci lékařů a vlády sešli ještě do konce letošního ledna. Pak už budou muset kraje jako zřizovatelé nemocnic začít řešit výpovědi lékařů vzhledem k povinnostem podle zákoníku práce, připomenul. "Pravda je možná na obou stranách, ale ono to je, jako když mluví hluchý s němým," zhodnotil Běhounek dosavadní vyjednávání. Roli nezávislých pozorovatelů by mohli podle hejtmana sehrát předsedové sněmovny a Senátu.

Zopakoval požadavek krajů, aby se situací začala vzhledem k jejím dopadům zabývat Bezpečnostní rada státu. Na Vysočině podle Běhounka hrozí uzavření čtyř z pěti nemocnic. Před kolapsem sítě nemocnic, nemocniční péče i pohotovostní služby varoval také místopředseda senátního zdravotnického výboru Radek Sušil (ČSSD). Dokumentoval to na počtech pacientů nemocnic.

Heger slíbil jednat s premiérem o zárukách vlády

Ministr Heger v úterý v Senátu řekl, že je připraven hovořit s premiérem Petrem Nečasem (ODS) o zárukách, které by dala vláda ve svém usnesení nespokojeným nemocničním lékařům, pokud jim nestačí slovo ministra. Heger rovněž uvedl, že pokud si lékaři myslí, že změnou ministra se problémy vyřeší, z vedení resortu odstoupí.

V odborové akci Děkujeme, odcházíme chce odejít z nemocnic k 1. březnu přes 3800 lékařů, další stovky vypovídají dohody o přesčasech. Mohlo by to narušit činnost nemocnic, v řadě míst by podle odborářů nebyla zajištěna ani akutní péče. Ministr v úterý zopakoval, že akutní péče zajištěna bude.

"Vím, že společnost obecně trpí nedůvěrou. Těžko mohu přinést lékařům peníze v pytli," řekl ministr s tím, že zatím může lékařům jen slíbit, že příští rok už jim platy stoupnou. Podotkl, že jako ředitel královéhradecké nemocnice měl u svých lékařů dobré jméno, takže většina by jeho slibům věřila. Odcházejícím lékařům ale jeho slova nestačí. "Místo slibu ministra by mohlo být usnesení vlády, budu o tom mluvit s premiérem, co lze udělat," slíbil Heger.

Podle odborářů jsou peníze na vyšší platy přímo v systému zdravotního pojištění, stačí omezit korupci. Peníze ze státního rozpočtu nežádají.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek dodal, že cílem odborové akce není vyhnat lékaře do ciziny, ale zlepšit jim podmínky v tuzemsku, aby zůstali. Místo hledání variant, jak bez lékařů péči zajistit, by se podle Kubka měli politici spíše zabývat tím, jak jejich odchodům předejít.