Neurologická péče v hlavním městě je podle pražských neurologů ohrožena. Podle domluvy pražského primátora Bohuslava Svobody s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) se měla soustředit do Ústřední vojenské nemocnice a Nemocnice Na Homolce, protože většina neurologů z ostatních nemocnic dala výpověď v akci Děkujeme, odcházíme. Lékaři z Homolky ale v pátek varovali, že na to nemají kapacity.

"Případné akutní zvýšení požadavků na péči o neurologicky nemocné v naší nemocnici by podle našeho názoru vedlo k situacím, které by nebyly z kapacitních důvodů řešitelné. Lékaři by tak byli vystaveni riziku konat nekolegiálně a také eticky, medicínsky i právně špatně," napsalo 11 neurologů podepsaných pod prohlášením, jež obdržela ČTK.

Uvedli, že chtějí nadále poskytovat kvalitní neurologickou péči. Obávají se ale, že by při překročení kapacit takovou péči zajistit nemohli.

"Pokud by tato situace hrozila, budeme se jejímu vzniku bránit důsledným uplatňováním zákoníku práce včetně limitů přesčasové práce a volna po noční směně," píše se v prohlášení. Neurologové z Homolky podporují odborovou akci Děkujeme, odcházíme, výpověď prý ale sami nedali kvůli dobrým vztahům s vedením nemocnice a možnosti vykonávat kvalitní medicínu.

Nechceme mařit úsilí kolegů

Podobně se v prohlášení pro ČTK vyjádřili tamní neurochirurgové. Pozastavili se nad tím, že o dohodě primátora s ministrem nebyli informováni. "Je pro nás morálně nepřijatelné mařit svou činností oprávněné úsilí kolegů o nápravu poměrů ve zdravotnictví a společnosti," uvedlo 18 podepsaných lékařů.

Nejsou prý schopni garantovat kvalitní péči, pokud by nastal neúměrný příliv pacientů. Nechtějí se účastnit toho, že se budou rušit z kapacitních důvodů operace. Obávají se ale i toho, že když operovat za těchto podmínek budou, vystavují se při možné chybě trestnímu postihu.

Akci odborů podpořili v prohlášení pro ČTK také neurologové z Fakultní nemocnice Motol. "Vzhledem k počtu podaných výpovědí na naší klinice bude z kapacitních důvodů velmi problematické zajistit kontinuitu neurologické péče i v naší spádové oblasti," varovali.

Heger: Nejohroženějším krajem je Vysočina

Nejohroženějším krajem je po výzvě lékařských odborů Děkujeme, odcházíme Vysočina. Výpověď tam dal největší podíl lékařů, navíc kraj nemá žádnou fakultní nemocnici. Dalšími ohroženými s více než 30 procenty výpovědí jsou kraje Královéhradecký, Zlínský, Pardubický, Moravskoslezský a Ústecký, řekl v pátek ministr Heger. Lékaře přesvědčuje, aby výpovědi stáhli a ministerstvu dali čas na reformu. Krizové scénáře zveřejní později.

"Budu se snažit lékaře ovlivňovat a přesvědčovat je, že jednoduchá řešení a hned nejsou vždy účinná a nejsou možná," řekl. Zejména sehnat deset miliard korun, které lékaři na platy požadují, prý není možné.

Odcházející lékaři požadují zvýšení platu z nynějších 50.000 korun s přesčasy a službami na 70.000 základního platu. Heger je požádal, aby mu dali čas zahájit reformy, které peníze do platů přesměrují. Premiér Petr Nečas (ODS) po pátečním setkání s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem slíbil, že peníze ušetřené reformou půjdou do platů zdravotníků.