Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se ve čtvrtek dohodla se zástupci mladých lékařů na tom, že budou dostávat část státní dotace na specializační vzdělávání. Až dosud šlo vše nemocnicím. Nově by z těchto prostředků 5000 korun a více měl dostat přímo lékař, který se školí, vyplynulo z vyjádření ministryně po jednání se zástupci občanského sdružení Mladí lékaři a Asociace děkanů lékařských fakult.

Systém financování takzvaných rezidenčních míst pro mladé doktory by se tak měl změnit. Dosud jdou veškeré finance z půlmiliardové roční dotace na specializační vzdělávání nemocnicím, kde se lékaři školí. Část stáže může absolvovat lékař v zahraničí a vzdělávání budou organizovat lékařské fakulty.

"Bude zajištěno pět tisíc korun měsíčně pro rezidenta a případně procentuální navýšení s ohledem na konkrétní výši dotace v daném oboru. Úpravy jsou připraveny na základě dvouletých zkušeností s programem rezidenčních míst a na základě reakcí odborné veřejnosti," řekla novinářům ministryně.

Pět let povinné služby v ČR

Nyní se lékaři vzdělávají v deseti takzvaných kmenech, podle kritiků jsou ale příliš obecné, takže například oční lékař po dvou letech studia, kdy měl většinu výkonů již vykonávat samostatně, neměl ve svém oboru vůbec žádnou praxi. Kmenů by podle návrhu mělo být 18 až 19. Na jednání ve čtvrtek bylo dohodnuto, že vznikne pracovní skupina, která počty základních vzdělávacích kmenů dojedná.

Lékaři na rezidenčních místech se budou zároveň zavazovat, že budou v oboru své specializace pracovat na území ČR nejméně pět let po ukončení specializačního vzdělávání. Ministerstvo ve spolupráci s děkany chce od července umožnit lékařským fakultám, aby organizační část vzdělávání měly na starosti.

Čtvrteční jednání navazuje na slib Juráskové z poloviny března, kdy se zúčastnila ustavujícího shromáždění sdružení Mladí lékaři. Jeho členové tehdy kritizovali systém vzdělávání, počty kmenů a také nízké platy při odborné přípravě. Hrozili kvůli tomu odchody do ciziny. Jurásková tehdy vyzvala nemocnice, ať přestanou zneužívat lékaře jako levnou pracovní sílu.

Většina lékařů v atestační přípravě dostává jen částečný úvazek, přitom je nemocnice nutí pracovat plný počet hodin. Lékař absolvent má mít při plném úvazku měsíčně 17.340 korun hrubého, v atestační přípravě 18.790 korun. Při částečném úvazku odpovídající část. V Německu může na stejné pozici údajně počítat s čistým měsíčním příjmem v přepočtu až 80.000 korun. Nemusí si plat navyšovat přesčasy, kterých mají lékaři v českých nemocnicích obvykle víc, než dovoluje zákoník práce.