Jestliže je v kraji vyhlášena epidemie, mohou zůstat lidé s respiračními obtížemi doma a lékař jim vystaví neschopenku až pět namísto současných tří kalendářních dní zpětně, řekl ve středu ČTK hlavní hygienik Michael Vít.

Na tomto opatření se dohodl v úterý s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Šimerkou. Nový způsob vydávání neschopenek by měl izolovat nemocné doma a zabránit jim v infikování dalších lidí, například v čekárně lékaře.

Epidemie se vyhlašuje, když je nemocnost vyšší než dva tisíce lidí na 100 tisíc obyvatel. V Česku zatím hranici překročily tři kraje - Karlovarský, Moravskoslezský a Zlínský. Velmi se blíží této hranici také Středočeský kraj.

Přesný návod zatím není

Jak by tedy měl člověk, který se nakazí chřipkou, postupovat? Detailní informace a seznam oblastí, kterých se bude nové opatření týkat, budou brzy dostupné na webu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která bude nemocné kontrolovat a zpětné neschopenky akceptovat.

Prozatím je známý obecný návod - hlavní hygienik uvedl, že nemocní by měli svůj zdravotní stav konzultovat s lékařem. Není jasné, zda postačí telefonické ohlášení. Zároveň mají zákonnou povinnost informovat o nemoci svého zaměstnavatele. Po pěti kalendářních dnech jim lékař zpětně vystaví rozhodnutí o pracovní neschopnosti, tzv. neschopenky.

"Ošetřující lékař může zároveň podle platné právní úpravy ukončit pracovní neschopnost až tři kalendářní dny dopředu, proto při obvyklém průběhu onemocnění by mohl pacient obdržet při jedné návštěvě u lékaře uznání i ukončení pracovní neschopnosti současně," vysvětlil Kamil Vařeka, tiskový mluvčí ČSSZ.

Lékaři o novince nevědí

Lékaři však zatím podle informací ČTK o možnosti vypisovat neschopenky zpětně nevědí. "O této možnosti nevím, informaci jsem se dozvěděl právě od vás. Abychom mohli takto postupovat, musíme ji dostat písemně, jinak bychom porušovali předpisy," řekl ČTK ve 13:00 krajský zástupce Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.

I v Karlovarském kraji zatím lékaři nemají zkušenosti s tím, že by pacienti chodili až po několika dnech po nástupu chřipky. "Spíš ti, kteří nechtějí přijít o práci, se třeba den nebo dva snaží nemoc zdolat a teprve pak přijdou. Ale že by využili toho, že mohou přijít až po pěti dnech, s tím jsme se zatím nesetkali," řekl ČTK chebská praktická lékařka Jana Malásková.