julinek__192x128_.jpgReformní zákony ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) vláda bude ve středu projednávat jen tehdy, pokud se na nich koalice shodne. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Mirek Topolánek (ODS). Reforma měla původně platit od ledna.

Koaliční partneři ale zákony zpochybňují. Proti se postavila i část zdravotníků a odbory. Lidovci už řekli, že pokud Julínek zákony neupraví, jsou pro ně některé návrhy nepřijatelné.

Julínkovy čtyři reformní zákony

O zdravotních službách
- základní, zastřešující zákon celé reformy. Vymezuje, kdo smí a kdo nikoliv léčit pacienty, popisuje práva a povinnosti pacientů (zavádí například některé druhy povinných preventivních prohlídek)

O specifických zdravotních službách
- mimo jiné upravuje nově interrupce – pro lidovce nepřekročitelný problém

O záchranné službě
- mimo jiné upravuje, za jak dlouho musí přijet vůz záchranky k pacientovi

O veřejném zdravotním pojištění
- mimo jiné definuje, jak mají být dostupné konkrétní zdravotní služby

Také delegáti sjezdu lékařské komory vyzvali o víkendu vládu a parlament, aby odmítly reformu, kterou ministr Julínek připravil. Lékaři dokonce žádají premiéra Topolánka, aby Julínka odvolal a vybral nového ministra zdravotnictví.

"Ve středu bude projednávat vláda ty první tři návrhy zákonů pouze v případě, že dojde ke koaliční shodě, ke které ještě nedošlo. Tomáš Julínek ví, že já podepíšu ty návrhy k projednávání na vládu teprve v případě, že budeme mít základní shody," řekl Topolánek.

Přečtěte si souvislosti: SLEDOVALI JSME sjezd ČLK a reakce

Julínek připravil nyní čtyři zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Lidovci mají největší výhrady ke druhé normě, která upravuje mimo jiné potraty. Podle mluvčího KDU-ČSL Martina Horálka je zákon teď pro stranu nepřijatelný, a to z etických důvodů.

 

Topolánek: Lidovci si musí uvědomit, v jaké vládě sedí

Premiér ale tyto výhrady vnímá podle svých slov jako zástupný problém, na němž je možné najít shodu. "KDU-ČSL si musí uvědomit, v jaké vládě sedí a jaké programové prohlášení schválila... Lidovci si budou muset uvědomit, jestli chtějí v této vládě pokračovat na základě programového prohlášení, které bylo schváleno, nebo nikoliv," řekl Topolánek. O postoji KDU-ČSL chce jednat s jejím šéfem Jiřím Čunkem. S ním by se nejspíš v pondělí měl sejít i Julínek.

Podle jeho náměstka Pavla Hroboně lze kompromis v zákonech do středy najít. Uvedl, že se úprava potratů od té nynější ale neliší. Nové je jen to, že by v Česku mohly v souladu s evropským právem podstoupit zákrok i cizinky. Občané EU totiž mají v dané členské zemi nárok na stejné služby jako místní.

 

Problémy s Hovorkou i zelenými

Další změna se týká matek do 16 let. Pokud by dívky měly na potrat jiný názor než jejich rodiče či jiný zákonný zástupce, rozhodoval by soud. Hroboň řekl, že jestli KDU-ČSL žádá přísnější úpravu, než je nyní, musí to projednat v koalici.

Přečtěte si také

Čtyři Julínkovy normy posuzovala i legislativní rada vlády. Podle ní je novela o veřejném zdravotním pojištění v rozporu s právem Evropských společenství. Po zapracování připomínek doporučili členové rady kabinetu zákony schválit. Poté by normy putovaly do sněmovny.

K největším odpůrcům Julínkových záměrů v dolní komoře patří lidovec Ludvík Hovorka. V neděli řekl, že zdravotní komise poslaneckého klubu doporučila, aby lidovci Julínkovy normy nepodpořili. Podle poslance jsou nepřipravené. Lidovci si stěžovali na to, že jejich připomínky ministr do znění nezapracoval.

Ani připomínky zelených se podle stranické rebelky Olgy Zubové do norem nepromítly. Dodala, že pro zelené je nepřijatelný zákon o veřejném zdravotním pojištění.