online-ustavni-soud-117.jpgSoudci po přestávce oznámili, že jednání odročí o dva týdny na 16. dubna, kdy vyslechnou premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Návrh na Topolánkovo svědčení podal šéf poslanců ČSSD Michal Hašek a premiér již těsně před oznámením ÚS uvedl, že do Brna svědčit pojede.

Zubová chce zrušit poplatky u lékaře pro všechny děti - čtěte ZDE

Lidovci chtějí zrušit poplatky u malých dětí a seniorů - čtěte ZDE 

Novela o regulačních poplatcích byla uvedena do praxe v lednu letošního roku. Od té doby lidé platí u lékaře, v lékarnách a nemocnicích.

Ústavní soud posuzuje změnu zákona v rámci druhé části rozděleného návrhu na zrušení reformy veřejných financí.

Kromě opozice, která hovoří o „destrukci zdravotnictví,“ mají proti zákonu o poplatcích výhrady také někteří koaliční zákonodárci. Těm vadí především zpoplatnění léků a lékařské péče pro děti a důchodce.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:45
9:45
Zatím neexistuje žádný ukazatel, podle kterého by se dalo odhadnout, jak soud dopadne. Dokonce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se nechal slyšet, že je zvědav "jak to dopadne". Jisté není ani to, zda senát dospěje k závěru již dnes.
10:00
10:00

Jednání právě začíná. Soudní místnost je zcela zaplněná. Za ODS přišel poplatky hájit ministr zdravotnictví Tomáš Julínek a místopředsedkyně strany Miroslava Němcová.

Přesvědčit soudce o zrušení zákona přijel z Lidového domu šéf poslanců ČSSD Michal Hašek a je zde také předseda komunistů Vojtěch Filip.

10:17
10:17
Kromě novinářů sedí ve velkém sále Ústavního soudu i týmy právníků, které pečlivě zaznamenávají každé slovo, aby pak mohli politikům poradit další argumenty. Své právníky tady má ODS i sociální demokraté.
10:32
10:32
Soudce Stanislav Balík shrnuje argumenty sociálních demokratů. Ti chtějí zrušit celý zákon, či alespoň pasáže o poplatcích. Není divu, že lidé vzpomínají na totalitní bezplatné zdravotnictví, tvrdí ČSSD. Podle ní hrozí nárůst chudoby.
10:46
10:46
Šéf poslanců ČSSD Michal Hašek si vzal slovo a chce doplnit další argumenty pro zrušení poplatků. Navrhuje, aby ÚS přivolal jako svědka premiéra Mirka Topolánka. Ten má podle něj vysvětlit, proč koalice schválila reformník balík jako jeden zákon - což je podle sociálních demokratů neústavní. A také proč Topolánek podal ve druhém čtení pozměňovací návrh na 50 tisícovou pokutu pro doktory, kteří nebudou vybírat poplatky.
11:11
11:11
Slovo si vzal předseda KSČM Vojtěch Filip. Poplatky podle něj odporují Listině základních práv a svobod, kde se říká, že nikdo nesmí být diskriminován na základě majetku, který má.
11:25
11:25
Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová argumentuje, že poplatky zavedlo mnoho dalších zemí Evropy. "Tyto země na nich neshledaly nic nenormálního. Používají je proto, aby zamezily plýtvání peněz z veřejného zdravotního pojištění. A aby se tedy peníze dostaly na lidi opravdu nemocné, kteří nákladnou moderní péči potřebují nejvíce."
11:33
11:33
Jednání ústavních soudců sledují desítky novinářů. Zájem o dnešní důležitý výrok je tak velký, že vznikla "nouze" o elektrické zásuvky k dobíjení notebooků. V místech určených pro veřejnost jich je totiž jen osm...
11:42
11:42
Předseda soudu Pavel Rychetský přerušuje jednání, soudci se budou radit. Zřejmě o tom, jestli vyhoví ČSSD a přizvou premiéra Mirka Topolánka, aby vysvětlil sporný způsob, jakým koalice poplatky protlačila parlamentem.
11:58
11:58

Jednání bude pokračovat ve 13.30.


12:11
12:11
Podle mluvčího Ústavního soudu Michala Spáčila stále zůstávají ve hře dva možné scénáře vývoje jednání: „Soud buď ještě dnes rozhodne, anebo jednání odročí.“

Odročení by přicházelo v úvahu pokud by návrh některého ze soudců nezískal dostatečný počet hlasů. Jednání by se mohlo odročit také v případě, že by Ústavní soud přistoupil na rozšiřování dokazování – tedy například o výslech Mirka Topolánka. „Potom by to odročení bylo nejspíš nezbytné,“ řek Spáčil ČT.  
13:20
13:20
Michal Hašek využil přestávky ke komentáři výroků Miroslavy Němcové. Ta před soudem kritizovala ČSSD z přenášení sporu z poslanecké sněmovny na půdu Ústavního soudu. Hašek ale stojí za svým – důvodem soudní pře je podle něho údajná protiústavnost jak zákona samotného, tak postup při jeho schvalování.
13:35
13:35
Po přestávce trvalo další jednání soudu jen necelou minutu: předseda Pavel Rychetský jen stroze oznámil, že soud vyhoví požadavku ČSSD, aby před soudem promluvil premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Líčení odročil na 16. dubna. "Já to beru jako šanci vysvětlit tu věc mnohem hlouběji - co reforma přinese pacientům a co by se mohlo stát, kdyby Ústavní soud tuto část reformy zrušil."
13:45
13:45

Místopředsedkyni ODS Miroslavě Němcové se předvolání Topolánka nelíbí. "Vážně nevím, co by mohl víc říct - všechny naše argumenty tady zazněly." Podle ní jde o "politizaci rozhodování Ústavního soudu." "Je to je takové divadlo," prohlásila Němcová.

opolánek má před soudem vysvětlovat, proč v létě při druhém čtení schvalování reformy ve sněmovně navrhl změnu, podle níž by nově ceny léků nestavovalo ministertvo financí, ale resort zdravotnictví. Podle sociálních demokratů jde o "přílepek", který se zdravotnickou reformou nesouvisí.

14:01
14:00
Premiér Mirek Topolánek na briefinku k  návratu Jiřího Čunka do vlády prohlásil, že pojede na jednání Ústavního soudu, kde bude vysvětlovat lékařské poplatky.
14:17
14:15

V kuloárech Ústavního soudu se po odročení jednání hovoří o tom, že soudci ani před dnešním líčení nedokázali shodnout na většinovém názoru na zdravotnickou reformu. Proto uvítali, že budou mít na rozhodování delší čas. Předseda soudu Pavel Rychetský tuhle informaci nekomentoval, omluvil se, že má další jednání.

14:21
14:20

Ústavní soud (ÚS) chce v souvislosti se změnami ve zdravotnictví vyslechnout jako svědky premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS).

14:25
14:25

Soudci odročili jednání o zdravotnické části reformy včetně diskutovaných poplatků u lékaře na 16. dubna. Soud se rozhodl o odročení na uzavřené poradě, úterní jednání tím skončilo.

Tím končí i online přenos z Brna.